Biogeografsko carstvo

Biomi
Suhozemni biomi
Tundra
Tajge/borealne šume
Širokolisne i mješovite šume umjerenih predjela
Četinarske šume umjerenih predjela
Tropske i suptropske vlažne širokolisne šume
Tropske i suptropske suhe širokolisne šume
Tropske i suptropske četinarske šume
Tropske i suptropske travne i žbunaste vegetacije
Travne i žbunaste vegetacije umjerenih predjela
Planinske travne i žbunaste vegetacije
Pustinje i vegetacija sušnih oblasti
Sredozemna vegetacija
Plavljena travna vegetacija
Mangrove
Vodeni biomi
Kontinentalni prag
Obalska zona (litoral) i zona mlata
Riparijska zona
Jezera
Koralni greben
Šume algi
Ledeni pokrivač
Hidrotermalni izvori
Hladni izvori
Zona dna (bentos)
Pelagijska zona (pelagijal)
Neritska zona (sublitoral)
Drugi biomi
Endolitska zona
Šest od osam biogeografskih carstava
  Okeanija i Antarktik: neprikazane ekozone.

Biogeografsko carstvo ili ekozona je najšira biogeografska jedinica zemaljske površine, zasnovana na obrascima distribucije kopnenih organizama. Podijeljeni su u ekoregione, koji su klasificirani na temelju njihovih bioma ili tipova staništa.

Carstva se razlikuju na velikim područjima Zemljine površine, unutar kojih se organizmi razvijaju u relativnoj izolaciji tokom dužih vremenskih razdoblja, odijeljeni jedni od drugih geografskim barijerama. To mogu biti okeani, široke pustinje ili visokih plalinski lanaci, koji su prepreke za migracije. Kao takva, oznake biogeografskih područja koriste se za označavanje općih skupina organizama na temelju njihove zajedničke biogeografije. Biogeografska carstva odgovaraju florističkom carstvu botanike ili zoogeografskim regionima zoologije.

Biogeografska carstva karakteriziraju evolucijsku historiju obuhvaćenih organizama. Ona se razlikuju od bioma, poznatih i kao glavnih stanišnih tipova, koji su ekološke jedinice na Zemljinoj površini na temelju "životnih oblika" ili prilagodbe životinja, gljiva, mikroorganizama i biljaka – klimatskim, zemljišnim i drugim uvjetima. Biome karakterizira slična klimaksna vegetacija. Svako carstvo može sadržavati nekoliko različitih bioma. tropske vlažne širokolistne šume u Srednjoj Americi, naprimjer, mogu biti slične onima u Novoj Gvineji po vegetacijskom tipu i strukturi, klimi, tlima itd., Ali ove su šume naseljene životinjama, gljivama, mikroorganizmima i biljakama s vrlo različitom evolucijskom poviješću.


From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Nelliwinne